Taylor 312ce-N
Item No. : 151445
| Top : | Solid Spruce |
| Fond : | Sapele Massif |
| Sides : | Solid sapele |
The specialist's opinion
Everyone was waiting for him and they did.
Taylor extends its nylon range and offers here the 300 series entirely in solid wood with a new Soft Cutaway.
Grand Concert shape and expression system.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | 300 |
| Body | |
| Size / Shape : | Grand Concert |
| Cutaway : | yes |
| Top : | Solid Spruce |
| Fond : | Sapele Massif |
| Sides : | Solid sapele |
| Depth : | 4 5/8" |
| Color : | Natural |
| Rosette : | Abalone |
| Body finish : | Gloss Top - Satin Back & Sides |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | Radius Plat |
| Number of nuts : | 17 |
| Nut : | Tusq |
| Nut width : | 1-7 / 8 (47.65 mm) |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 25.5" (647.7 mm) |
| Bridge : | Micarta |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Chrome |
| Electronics | |
| Preamp : | ES-N® |
| Control : | Volume - Bass - Treble |
| Accessories | |
| Accessories : | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Pro Arte Carbon Hard Tension |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Classical Guitars









