Alhambra Semi-acoustic Classical Cut-Away Student - 3 C CW E1
Item No. : 165705
| Top : | Solid cedar AA |
| Fond : | Mahogany |
| Sides : | Mahogany |
The specialist's opinion
The Alhambra 3c CW is an electroacoustic study guitar with a cutaway.
Its solid cedar top combined with a laminated Sapele back and sides, deliver a rich and warm tone and a surprising volume and very neat finishes.
A great buy in a price range suitable for a student guitar, which also comes with the Fishman E1 preamp which includes a tuner. With a cutaway, the 3C CW is designed to improve access to the lower part of the neck. It has a nut width of 5 cm., Slightly narrower than the classic models, a way of promoting changes in tuning positions. The Alhambra 3C CW guitar is a beautiful, handmade guitar where every detail is taken care of.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | Classic |
| Series : | 3 |
| Body | |
| Size / Shape : | 4/4 |
| Cutaway : | yes |
| Top : | Solid cedar AA |
| Fond : | Mahogany |
| Sides : | Mahogany |
| Bracing : | Classical 3 |
| Depth : | 95 mm à 102 mm |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Matte varnish |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Alhambra Profile |
| Fretboard : | Indian rosewood |
| Radius : | Radius Plat |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 18 |
| Nut : | Melamine |
| Nut width : | 52 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Nickel Plated |
| Electronics | |
| Preamp : | E1 Fishman Classic M |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Classical Guitars






