Almansa Student 403 EQ CW (4/4) 650mm
Item No. : 176271
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | Sapele |
| Sides : | Sapele |
The specialist's opinion
An excellent study guitar.
The quality violin of this instrument improves tone and playing comfort.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | Studio |
| Series : | 403 |
| Body | |
| Size / Shape : | 4/4 |
| Cutaway : | yes |
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | Sapele |
| Sides : | Sapele |
| Depth : | 95 mm à 102 mm |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Glossy varnish |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | Radius Plat |
| Number of nuts : | 18 |
| Nut : | Melamine |
| Nut width : | 52 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Nickel Plated |
| Electronics | |
| Preamp : | EZ Fishman Clasica II |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Classical Guitars






