ACUS Oneforstreet 8 WOOD
Item No. : 193286
| Type : | Solid State |
The specialist's opinion
The Acus One For Street 8 is a 90 Watt amplifier for acoustic and classical guitar equipped with 2 separate inputs (channel 1: Microphone or Instrument input, channel 2: Instrument input) + an Aux input (which can be with a stereo jack 3.
5mm or with the Bluetooth Acus Artesia BT-1) equipped with an independent volume.
The 2 inputs are equipped with a Gain / Volume, a 3-band EQ and an effects send. The system is equipped with an internal effect (Reverb type) and a Master Volume, a balanced Direct Out output (equipped with an attenuation switch, indicated by "-10dB", to adapt the Direct Out level Microphone input) and a battery charge indicator LED (active only when the system is powered by the battery). The microphone input is equipped with always-on phantom power.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | One For Street |
| Channels : | Three channels |
| Type : | Solid State |
| Entrées : | 3 x Jack 1/4 - 6.35 |
| Sorties : | XLR |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Multi-ply wood |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 310 mm |
| Width : | 263 mm |
| Height : | 384 mm |
| Weights : | 9.5 Kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | External AC Power Supply (Included) - Makita 18V 3.0 ~ 6.0Ah Compatible Quick Connect Battery (Not Included) |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Guitar Amps



