Yamaha THR30IIA Wireless
Item No. : 202621
| Type : | Solid State |
Boullard Price:
639.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Yamaha THR30IIAWL wireless amplifier allows you to experience the sound of your electro-acoustic guitar as if it were produced in the best studio conditions, but also to sing, using the XLR microphone input.
Offering a choice of three models of authentic sounding microphones, a tuning dedicated to nylon strings and a flat tuning to amplify your guitar without coloring, this 30-watt stereo amplifier with hi-fi speakers allows you to get the best , to practice, play with your favorite songs, record or share your performances online using the USB interface and the supplied software.
Built-in effects, Bluetooth support, a built-in Line 6 wireless receiver, and a rechargeable battery complete this compact package.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | THR |
| Power : | 30W |
| Channels : | Three channels |
| Type : | Solid State |
| Entrées : | 1 x 1/4 '' Jack, 1 x Combined XLR / Jack, 1 x Aux |
| Sorties : | 2 x Line out, 1 x Headphone |
| Effects : | Chorus, Delay, Reverb |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | White |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 155 mm |
| Width : | 420 mm |
| Height : | 195 mm |
| Weights : | 4,3 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Guitar Amps



