ACUS Oneforstreet 8 Black
Item No. : 208552
| Type : | Solid State |
The specialist's opinion
The ACUS Oneforstreet 8 Black is a portable amplifier that embodies the perfect fusion of sonic performance and mobility.
Designed for street musicians and artists on the move, this amplifier offers exceptional sound quality in a compact, elegant format.
With its sophisticated black finish, it blends harmoniously into any environment while delivering impressive Sonic power.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Oneforstreet |
| Power : | 90 Watts |
| Channels : | Three channels |
| Type : | Solid State |
| Entrées : | 3 x 1/4" jack, 2 x XLR, AUX |
| Sorties : | 1x XLR |
| Controls : | Gain, 3-band equalizer, Volume, Reverb, AUX Vol, Master Vol. |
| Effects : | Reverb |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Black |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | 8'' with 1'' Dome Tweeter |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 300 mm |
| Width : | 255 mm |
| Height : | 380 mm |
| Weights : | 9.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Guitar Amps



