Phil Jones PJ BP800
Item No. : 200122
| Type : | Solid State |
Boullard Price:
779.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Phil Jones PJ BP800 Electric Bass Head delivers up to 800 watts of power.
Thanks to its transistor technology with class A preamp, its weight remains particularly contained while offering a sound reproduction of incredible fidelity.
It is also equipped with a sub-sonic filter to reduce unwanted displacement of the speaker cone. Its high-performance equalization opens the doors to all musical styles. Effects loop, auxiliary input, headphone output and XLR DI, Line Out Jack, nothing is missing. A top-of-the-range head for a demanding bassist.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Channels : | Un canal |
| Type : | Solid State |
| Entrées : | 0 db |
| Sorties : | 1 X Speakon |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Yes |
| Finishing : | Black frame and blue front |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 317 mm |
| Width : | 190 mm |
| Height : | 63 mm |
| Weights : | 2.59 Kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 4 or 8 Ohms |

Our specialists at your service
Guitar Amps

