Fender Tone Master Twin Reverb
Item No. : 183180
| Type : | Digital |
The specialist's opinion
Fender Tone Master Twin Reverb is designed using digital technology to replicate the legendary Twin Reverb's tube circuit and power amp
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Tone Master® |
| Channels : | Two - (Normal and Vibrato) |
| Type : | Digital |
| Entrées : | Four - (1/4", Two Normal and Two Vibrato) |
| Finishing : | Black |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | Two - 12" Jensen® N-12K Neo |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 16.6 kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 4 ohms |
| Handle : | Molded Plastic Strap with Nickel-Plated Caps |
| Manufacture : | CN |

Our specialists at your service
Guitar Amps



