LINE 6 Catalyst 200
Item No. : 196133
| Type : | Digital Modeling |
The specialist's opinion
Line 6 Catalyst amplifiers offer six original amp designs, ranging from pure tone to modern high gain, crafted from renowned Line 6 HX sound design techniques to ensure exceptional tone and feel.
These powerful and robust combos are suitable for both the stage and the studio, and feature an XLR line output and a 4-channel USB recording interface.
They also include custom amplifier circuits for each type of amp, a dedicated reverb section with six reverb types, 18 additional effects, an effects loop, a Power Amp input to use the Catalyst as a powered speaker, MIDI capabilities and power attenuation options for playing at any volume.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Catalyst |
| Channels : | 3X Two Channels |
| Type : | Digital Modeling |
| Entrées : | Input : 1/4 |
| Sorties : | XLR |
| Effects : | 18 Effects |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Yes |
| Finishing : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 262 mm |
| Width : | 694 mm |
| Height : | 487 mm |
| Weights : | 18.9 Kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Potentiometers : | Black with white indicator |
| Handle : | Yes |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Guitar Amps



