Fender Mustang LT40S
Item No. : 198132
| Type : | Digital |
The specialist's opinion
The Mustang LT40S is the latest addition to the renowned Mustang LT Series of guitar amplifiers.
It's ideal for practicing and improvising at home, with 40 watts of stereo power, a pair of high-fidelity 4-inch speakers, a super-simple user interface and color display.
The Mustang LT40S features a collection of presets covering a wide range of music - a "greatest hits" of Electric guitar sounds. The versatile signal chain with high-quality on-board amp and effects models produces amazing sounds. With the free download of the Fender TONE LT Desktop application, use your Mac or PC to edit, store and manage your presets with ease. The Mustang LT40S is a fun, flexible and easy-to-use modeling amp for all guitarists. It's the only desktop amp in its class with such a rich feature set.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Mustang® |
| Channels : | One - (with Selectable Amp Voice) |
| Type : | Digital |
| Entrées : | One 1/4" |
| Finishing : | Black |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | Two - 4" Full Range Fender® Special Design |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 6.76 kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 8 ohms |
| Handle : | Molded Plastic Strap with Black Powder Coated Caps |
| Manufacture : | TH |

Our specialists at your service
Guitar Amps



