Fender Blues Junior III Ltd
Item No. : 164599
| Type : | Tube |
Product variations
The specialist's opinion
Blues Jr.
Lacquered Tweed from Fender offers true vintage treatment with a lacquered tweed covering and a vintage-sounding 12" (305 mm) Jensen Speaker.
Its exceptional tones are generated by an all-tube signal path using a pair of EL84 power tubes and three 12AX7s in the preamp stage. Add to this the famous Fender reverb, flexible controls, a FAT switch for midrange boost, and you're all set for any situation. Its chrome panel, tweed finish with vintage-style brown and gold fabric Chord chart and vintage "Pointer" potentiometers complete its classic look.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Hot Rod |
| Power : | 2 x EL84 |
| Channels : | One |
| Type : | Tube |
| Entrées : | One - 1/4" |
| Finishing : | Lacquered Tweed |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | One - 12" Jensen® C12-N with Ceramic Magnet |
| Lamps | |
| Preamp : | 3 x 12AX7 |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 15.65 kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 8 ohms |
| Handle : | Vintage-Style Leather with Nickel Mounting Hardware |
| Manufacture : | MX |

Our specialists at your service
Guitar Amps





