Tone King Falcon Grande combo 20 watt, Turquoise
Item No. : 208212
| Type : | All lamps |
The specialist's opinion
With the Falcon Grande, Tone King offers a 1x12" 20-watt combo that's both easy to use and incredibly rich in sound.
This little tube gem captures the essence of three iconic vintage amps with a simple voicing control.
A rootsy sound machine, ready for the living room as well as the stage.
The spring-loaded reverb, driven by a transistor circuit, adds depth and a vintage touch, without ever masking the amp's character.Thanks to the Ironman II attenuator, you can push the tubes to their limits while perfectly controlling the volume, without losing the amp's natural response.
Whether you're a fan of roots blues, country, jazz or vintage rock, the Falcon Grande is an extremely intuitive and inspiring platform for musical expression.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Power : | 20 Watts |
| Channels : | Un canal |
| Type : | All lamps |
| Entrées : | Jack 1/4 (6.35 mm) |
| Controls : | 3-way Voicing SwitchControls: Volume, Tone, Dwell, Mix |
| Effects : | Spring reverb |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Turquoise |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | Custom designed 12″, 8 Ohm, Ceramic Magnet speaker made by Eminence |
| Speaker configuration : | 1 x 12" |
| Lamps | |
| Preamp : | 2 x 12AX7A |
| Power Lamp : | 2 × 5881 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 572 mm |
| Width : | 483 mm |
| Height : | 279 mm |
| Weights : | 15.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V |
| Impedance : | 8 Ohms |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitar Amps



