Tone King Imperial MKII 1x12'' 20W Cream
Item No. : 209684
| Type : | All lamps |
The specialist's opinion
Tone King is proud to present the Imperial MKII.
From blackface styling to '50s tweed, you'll find all the most iconic American tube sounds in this 1 x 12 " 20-watt combo.
With modern features like the built-in Ironman II power attenuator and tube effects, the Imperial MKII is the perfect old-school platform for modern musicians.
Although labeled Rhythm and Lead, the Imperial MKII's two footswitchable channels could very well be called Blackface and Tweed. The more powerful Rhythm channel offers the crystalline body and presence of the most popular amps of the mid-'60s. The Lead channel brings the spongy midrange response and sustain of '50s models. Both channels feature simple tone adjustment controls, for impressive tone on any setting.
The Ironman II reactive power attenuator gives Tone King amplifiers added flexibility for any gig, session or rehearsal. And thanks to its reactive load technology and HF compensation, it does so while always keeping the amp sounding and feeling full-throttle. Go ahead, crank your amp up to the sweet spot, then turn it down for thick, rich sound at usable levels.
Every Tone King combo amplifier is equipped with a 12" Eminence Speaker, designed to deliver the high-end sound that Tone King demands. From the very first notes, you'll discover detailed harmonics, warm lows and mids worthy of a good speaker, all displaying impeccable sonic detail.
Each amp is assembled in the USA using premium international components to deliver top-notch sound every time you plug it in.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Imperial MKII |
| Power : | 20 Watts |
| Channels : | Two channels |
| Type : | All lamps |
| Entrées : | Jack 1/4" |
| Sorties : | Speaker output |
| Controls : | Rhythm Channel: Vol, Treb, Bass, Lead Lead Channel: Vol, Tone, Mid-Bite |
| Effects : | Reverb, Tremolo |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Cream Bronco Vinyl |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | 12", 8-Ohm Ceramic Magnet 'Tone King 33' Made by Eminence |
| Speaker configuration : | 1x12" |
| Lamps | |
| Preamp : | 4x12AX7A, 1x12AT7, 1x5AR4 |
| Power Lamp : | 2x6V6GT |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 575 mm |
| Width : | 500 mm |
| Height : | 230 mm |
| Weights : | 20 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V |
| Impedance : | 8 Ohms |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitar Amps



