Fender Hot Rod Deluxe 30th Anniversary
Item No. : 213054
| Type : | Tube |
The specialist's opinion
For 30 years, the Fender® Hot Rod Deluxe™ has been the on-stage amplifier par excellence on catwalks and in studios around the world.
It's perfect for musicians looking for the classic Fender clean sound, a separate overdrive channel or simply the ideal platform for their pedals.
The Hot Rod Deluxe™ 30th Anniversary Amplifier celebrates the legacy of this modern classic with a limited edition version of this 40-watt road warrior, as incredible to look at as it is to listen to.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Hot Rod |
| Power : | 2 x 6L6 |
| Channels : | Three - Selectable (Normal, Drive and More Drive) |
| Type : | Tube |
| Entrées : | Two - (1/4", Input 2 operates at -6dB) |
| SEND / RETURN Effects Loop : | 1/4" - (Preamp Out, Power Amp In) |
| Finishing : | Black Western |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | One - 12" Celestion® Creamback |
| Lamps | |
| Preamp : | 3 x 12AX7 |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 21.23 kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 8 ohms |
| Handle : | Leather Strap |
| Manufacture : | MX |

Our specialists at your service
Guitar Amps



