MXR Bass Chorus Deluxe M83
Item No. : 168600
The specialist's opinion
Powered by analog bucket-brigade technology, the MXR Bass Deluxe Chorus offers a full and warm spectrum, easily malleable thanks to the many settings and embellished with a flanger.
For an effect from the most subtle to the most extreme, ideal for atmospheres, the Fretless bass or enrich your sound in Slap.
Additional Files
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Bass - Trebel - Intensity - Rate - Width |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC power supply (optional) or 9 volt battery |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 110 mm |
| Width : | 59 mm |
| Height : | 47 mm |
| Weights : | 405 g |

Our specialists at your service
Effects pedals









