Mad Professor Blueberry Bass Overdrive
Item No. : 167545
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
An overdrive for electric bass to approach the drive of the tubes of bass amps.
Operates from 8V to 12VDC.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume - Nature - Drive |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 110 mm |
| Width : | 59 mm |
| Height : | 50 mm |
| Weights : | 300 g |

Our specialists at your service
Effects pedals




