MXR Bass Overdrive M89
Item No. : 168851
The specialist's opinion
The quality of MXR effects is recognized worldwide.
This rather classic analog Bass Overdrive also offers (in addition to the traditional Drive, Tone and Volume buttons) a Clean sound setting that can be mixed with the overdrive to keep a good presence in the mix.
The compactness of the pedal makes it easy to integrate on a pedalboard and the general quality is a guarantee of longevity. An excellent overdrive for electric bass.
Additional Files
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Clean - Volume - Tone - Drive |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC power supply (optional) or 9 volt battery |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 110 mm |
| Width : | 59 mm |
| Height : | 47 mm |
| Weights : | 400 g |

Our specialists at your service
Effects pedals





