Darkglass Microtubes B3K V2
Item No. : 173944
The specialist's opinion
Darkglass products, made in Finland, immediately established themselves as the new benchmarks for music requiring sharp and precise overdrive or distortion.
The B3K Microtubes, a reference in the very select world of overdrive / bass distortion.
Bassists like Tony Levin, Alex Webster, Billy Gould or Nate Mendel have adopted Darglass products.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Blend - Tone - Drive - Level |
| Electronics | |
| Power supply : | Regulated 9V power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 113 mm |
| Width : | 75 mm |
| Height : | 45 mm |
| Weights : | 250 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Finland |

Our specialists at your service
Effects pedals








