Darkglass Electronics Microtube Infinity
Item No. : 198023
Boullard Price:
649.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Darkglass Microtubes Infinity pedal shares the imprint of the programmable range, with its three legendary Microtubes distortions: B3K, Vintage and X.
In addition, it allows for multi-band compression on each mode, mixing the impulse responses between the distortions while adding additional controls via the "Darkglass suite" for an infinite number of features.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | Output 1 - Output 2 (TRS) |
| Réglages | |
| Controls : | Compression |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 mm |
| Width : | 180 mm |
| Height : | 60 mm |
| Weights : | 700 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Finland |

Our specialists at your service
Effects pedals








