Xotic Super Clean Buffer
Item No. : 182216
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
The specialist's opinion
The Super Clean Buffer in mini-pedal format will help you conserve your guitar signal when using long cables or many pedals in a chain.
It also has a small gain knob, for those cases where you need a bit more signal.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | gain |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 92 mm |
| Width : | 38 mm |
| Height : | 53 mm |
| Weights : | 321 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals








