Xotic RC Booster V2
Item No. : 173370
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The RC Booster V2 goes a step further in terms of versatility and flexibility by offering a second switch and a second potentiometer allowing you to choose between two gain levels.
In addition to the bass and treble settings, it becomes a powerful tool, greatly improving the natural harmonics of your guitar.
It is inspired by the model used by Jazz / Fusion guitarist Scott Henderson.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Gain 1 - Gain 2 - Treble - Bass - Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | Alimentation 9V ou 18V (en option) ou pile 9V |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 110 mm |
| Width : | 60 mm |
| Height : | 50 mm |
| Weights : | 270 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals








