MXR Deep Phase m279
Item No. : 210711
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The MXR Deep Phase pedal offers uniquely expressive vintage phaser tones, with the impeccable build quality and ease of adjustment for which MXR is renowned.
Based on an iconic vintage circuit, the Deep Phase pedal delivers a crystal-clear sound, with a pronounced brightness effect, hollowed-out mids and a dynamic, expressive response to your Attack.
Whether you're playing powerful, flowing chords or soft, textured melodies, this pedal adapts to your intensity. It also excels in the low end, delivering exceptional bass tone. Unlike the original model, which suffered from a significant volume drop on activation, the Deep Phase has been designed to keep the sound level constant as soon as you flip the switch.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | Jack 6,35 mm |
| Sorties : | Jack 6,35 mm |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt AC center negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 90 mm |
| Width : | 40 mm |
| Height : | 55 mm |
| Weights : | 300 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Taiwan |

Our specialists at your service
Effects pedals











