Rotosound RPU1 The Pusher Compressor
Item No. : 161506
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The Rotosound RPU1 captures and reshapes the dynamics of your playing for a solid performance.
Thanks to the unique "Regain" expansion function, the background noise accentuated by the compression process can be greatly reduced, or even completely eliminated when you're not playing or even between notes.
The result is an excellent signal-to-noise ratio in your signal chain. This is particularly useful when using powerful overdrive effects.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC power supply (adapter not included) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 260 mm |
| Width : | 126 mm |
| Height : | 73 mm |
| Weights : | 720 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | United Kingdom |

Our specialists at your service
Effects pedals





