Boss RE-2 Space Echo
Item No. : 196072
| Bypass : | Buffered bypass |
The specialist's opinion
Released in 1974 and manufactured for over 14 years, the Roland Space Echo RE-201 is one of the most legendary and sought-after effects in the history of music.
Renowned for its rhythmic and distinct echo effects, warmth, and highly musical sonic quirks, this magnetic tape-based classic has inspired musicians, producers and sound engineers for over 40 years.
With the RE-2, the authentic sounds and behaviors of the Space Echo are now available as a compact BOSS pedal. The RE-2 brings the magic of the RE-201 to life in a pedal adapted to Pedalboards and meticulously crafted by the company that designed the original machine.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Sorties : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Electronics | |
| Power supply : | AC adaptor 9V (PSA series: optionnelle) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129 mm |
| Width : | 73 mm |
| Height : | 59 mm |
| Weights : | 450 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Taiwan |

Our specialists at your service
Effects pedals









