Strymon El Capistan V2 dTape Echo
Item No. : 197194
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
The specialist's opinion
Strymon effects pedals are made in the USA.
They offer the very best in terms of effects for guitar and bass.
The Strymon El Capistan offers three different types of tape recorders in a single pedal, each with three unique modes and extensive control over tape quality, machine health, and tone shaping. Go from the complete sonic stability of a fresh factory echo machine to the highly fluctuating sound of a worn out device in need of repair. Enjoy the full-bodied sound of a cool band, or choose the dark, gnarled and vibrant qualities of a worn-out band.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | Output Jack Right & Left |
| Réglages | |
| Controls : | Time |
| Electronics | |
| Power supply : | Alimentation 9V DC 300 mA incluse |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 114 mm |
| Width : | 102 mm |
| Height : | 62 mm |
| Weights : | 415 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals










