Strymon Brigadier dBucket Delay
Item No. : 208254
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | dBucket |
The specialist's opinion
The Strymon Brigadier is built around an ultra-high-performance SHARC DSP processor dedicated to a single goal: delivering the best bucket brigade analog effects delay sound ever created.
Every last ounce of DSP power has been harnessed to ensure that Brigadier captures every detail and nuance that makes analog delays so unique.
The hand-crafted, power-hungry dBucket algorithm delivers all the sonic complexity of analog bucket delays, without any of their drawbacks. Nothing has been left to chance.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | dBucket |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Sorties : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC 250 mA power supply included |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 114 mm |
| Width : | 102 mm |
| Height : | 51 |
| Weights : | 415 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals










