Universal Audio Galaxy '74 Tape Echo & Reverb
Item No. : 202257
| Bypass : | Buffered ou Trial Bypass |
Boullard Price:
289.–The specialist's opinion
The Universal Audio Galaxy '74 Tape Echo & Reverb, a UAFX dual-engine processor based.
It captures the warm, weird and decidedly analog effects of the legendary Space Echo processor that Roland launched in the mid-1970s, so you can access a myriad of beautiful textures with your toe.
Find the characteristic effect of this vintage multi-head tape delay, with all its analog character. Add more body to your sounds with a stunning emulation of the famous analog preamp from the original Space Echo. Experiment with other textures and moods with the shimmering sound of a true spring reverb. Modify the operation of the footswitches to add a tap tempo, adjust the effects in real time and customize the oscillations with the UAFX Control app.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered ou Trial Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Sorties : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Réglages | |
| Controls : | Echo Rate |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC 400 mA power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 141 mm |
| Width : | 92 mm |
| Height : | 65 mm |
| Weights : | 588 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Malaysia |

Our specialists at your service
Effects pedals





