Electro-Harmonix Metal Muff
Item No. : 133539
| Bypass : | Buffered Bypass |
| Circuit : | Analog |
| Audio : | Mono |
Boullard Price:
109.–The specialist's opinion
One of the best metal pedals ever.
This analog pedal uses three bands of EQ including extremely precise mid-range control.
It provides bass and treble control coupled with customizable Distortion thanks to Top Boost.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered Bypass |
| Circuit : | Analog |
| Audio : | Mono |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume - Top Boost - trebel - Mid - Bass - Disto |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V battery included (optional 9.6VDC-200mA power adapter not included) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 mm |
| Width : | 146 mm |
| Height : | 63 mm |
| Weights : | 700 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals










