Electro-Harmonix Green Russian Big Muff PI
Item No. : 176832
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Analog |
| Audio : | Mono |
The specialist's opinion
Here is the Nano reissue of the more famous analogue Russian Big Muff from the 90's.
It works for guitar and bass and provides a unique sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Analog |
| Audio : | Mono |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V battery included (optional 9.6VDC-200mA power adapter not included) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 115 mm |
| Width : | 70 mm |
| Height : | 54 mm |
| Weights : | 240 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals










