Boss EV-1-WL Wireless Midi Expression Pedal
Item No. : 193258
The specialist's opinion
The EV-1-WL is a MIDI expression pedal for wireless foot control of BOSS products such as the EURUS GS-1-CTM, the Waza-Air and the Katana-air, music apps on terminals mobile devices, and all devices that can receive Control Change messages via Bluetooth MIDI.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | DC IN jack |
| Sorties : | CTL 1, 2 jack: 1/4-inch TRS phone type DC IN jack |
| Réglages | |
| Controls : | POWER switch |
| Electronics | |
| Power supply : | Alkaline battery (9 V, 6LR61) AC adaptor (PSA series: sold separately) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 87 mm |
| Width : | 200 mm |
| Height : | 62 mm |
| Weights : | 600 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Malaysia |

Our specialists at your service
Effects pedals



