The specialist's opinion
An essential volume pedal.
Stereo, high impedance, for guitar and bass.
Equipped with a very practical tuner output as well as a "minimum volume" setting with a potentiometer ideally located on the side. This setting can be of great help, for example, managing the volume of several instruments connected to an AB box or keeping a minimum volume and boosting it to switch to "solo" mode.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Sorties : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Réglages | |
| Controls : | Minimum volume potentiometers |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 200 mm |
| Width : | 86 mm |
| Height : | 54 mm |
| Weights : | 400 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Taiwan |

Our specialists at your service
Effects pedals



