Electro-Harmonix Operation OVERLORD Allied Overdrive
Item No. : 174647
| Bypass : | Buffered Bypass |
| Circuit : | Analog |
| Audio : | Mono |
The specialist's opinion
The Operation Overloard pedal is an analog Overdrive / Distortion operating as an amp channel and suitable for guitar, bass or keyboard thanks to the "Dry" button.
The three gain stages make it versatile, allowing you to go from a slight boost to a creamy overdrive to a straightforward distortion.
You can also connect an optional footswitch to expand its possibilities.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered Bypass |
| Circuit : | Analog |
| Audio : | Mono |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9.6VDC-200mA power adapter included |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 mm |
| Width : | 100 mm |
| Height : | 57 mm |
| Weights : | 588 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals






