Fulltone PlimSoul mkII
Item No. : 197292
The specialist's opinion
The Fulltone Plimsoul mkII is a subtle blend of "Tube Screamer" type overdrive and OCD or DS-1 type distortion.
The Plimsoul is (or has been) used by artists like Scott Henderson, Michael Landau, Mike Sullivan or Peter Frampton.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 volt battery or 9 to 18 volt DC power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 123 mm |
| Width : | 75 mm |
| Height : | 56 mm |
| Weights : | 460 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals






