J. Rockett Audio Design Archer Select
Item No. : 200255
| Bypass : | Buffered bypass |
The specialist's opinion
The Archer Select is the most versatile Klon-style overdrive to date.
With the possibility of selecting 7 diodes going from the lowest to the highest output using the clipping button and the ON / OFF switch located to the left of the pedal.
Equipped with the diodes of the models of J.Rockett Archer, iKon, and the Jeff, as well as 4 additional diodes, the Archer Select will provide infinite tonal combinations In addition to the overdrive, a DI "Speaker Simulator" based on a British 4X12 speaker is integrated to have the possibility of recording live. The switch in the center is a phase inverter added only for this section in order to limit the electric buzz when using the DI
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | Jack 6.35 |
| Sorties : | Jack 6.35 |
| Réglages | |
| Controls : | Output: controls the overall output volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 10.5 cm |
| Width : | 7 cm |
| Height : | 3 cm |
| Weights : | 0.48 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals









