Way Huge Smalls Geisha Drive Blue
Item No. : 208658
| Bypass : | True Hardwire |
| Circuit : | Analog |
The specialist's opinion
The Way Huge Smalls Geisha Drive pedal offers a wide range of dynamic, touch-sensitive tones, modulated from overdrive to distortion via your guitar's volume knob.
Its simple circuitry allows your playing and your instrument to express themselves fully.
Its interface consists of three intuitive potentiometers, capable of producing grainy, powerful tones, shaped by the intensity of your attack and the volume of your guitar. At low gain, you'll get a warm, unctuous sound with a slight sweetness. At E, the overdrive becomes thick and warm. At full gain, you'll get thunderous, explosive distortion. This pedal works just as well with a clean amp as with one already saturated to the limit.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Hardwire |
| Circuit : | Analog |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Sorties : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Electronics | |
| Power supply : | 9-volt battery or 9-volt power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 105 mm |
| Width : | 60 mm |
| Height : | 50 mm |
| Weights : | 203 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals




