Fender Hammertone Breakup Drive
Item No. : 210719
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Analog |
The specialist's opinion
Get warm, reactive, tube amp-like saturated tones with the Hammertone® Breakup Drive.
Designed for continuous use, this JFET transistor overdrive pedal has a clear objective: to reproduce the dynamic response of tubes at high saturation levels.
Two selectable clipping modes adjust the pedal's character, between light saturation and medium-gain overdrive. Each mode offers an expressive response: the sound brightens with light playing and intensifies with more energetic playing. Extensive Tone control and a pre-gain switchable midrange boost offer powerful tools for sculpting your sound. Whether you want to color your basic clean tone or get dynamic overdrive at your fingertips, the Hammertone Breakup Drive meets all your needs.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Analog |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Sorties : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Electronics | |
| Power supply : | 9-Volt Battery or 9VDC Center Negative AC Adapter (not included) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 112 mm |
| Width : | 60 mm |
| Height : | 50 mm |
| Weights : | 0.45 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Effects pedals




