Mooer Cali-Dual 011 Digital Pickup PreAmp - Based on Mesa Boogie Dual Rectifier
Item No. : 212383
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Digital |
The specialist's opinion
The Mooer CALI DUAL was created from a sample made by MOOER on an original copy of the first series of this very popular amplifier, the Mesa Boogie Dual Rectifier.
There's no mistaking the sound of this unique dual-rectifier legend.
Just like the original, the Cali Dual boasts a rich, highly versatile clean channel, as well as a saturated channel ranging from light gain to extreme saturation!
MOOER Pickups are faithful digital reproductions of the preamp sections of popular tube amplifiers. We developed them by directly analyzing real tube amplifiers, using a novel technology that captures their sound, dynamics and response. Each Pickup features two channels, built-in speaker cabinet simulation and two operating modes to meet the needs of all users.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Digital |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC power supply (adapter not included) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 93 mm |
| Width : | 42 mm |
| Height : | 52 mm |
| Weights : | 160 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Effects pedals
