MXR Digital Reverb m300
Item No. : 177014
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The MXR Reverb offers six distinct high-end reverb styles.
The whole thing is presented in a full-size MXR box, with a simple three-button configuration and an analog hi-fi dry path with a whopping 20 volts of headroom thanks to the Constant Headroom Technology ™.
Each reverb style is as richly detailed as that found in high-end rack units and plug-ins, and all you need to do to switch between styles is to press the Tone button.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | Mono / Stereo TRS Jack |
| Sorties : | Mono / Stereo TRS Jack |
| Réglages | |
| Controls : | tone |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt battery included |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 111 mm |
| Width : | 60 mm |
| Height : | 55 mm |
| Weights : | 400 g |

Our specialists at your service
Effects pedals





