Strymon BlueSky V2 - Reverberator
Item No. : 197191
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
The specialist's opinion
Strymon effects pedals are made in the USA.
They offer the very best in terms of effects for guitar and bass.
Whether you're a fan of the classic spring reverb, a studio rack aficionado, or an ambient soundscapes creator looking for new sonic textures, the sounds you are looking for are here. The Strymon BlueSky offers three different types of reverb: plate, room, and spring, and each type can produce sounds of astonishing realism or extended sounds far beyond what would be physically possible, while still remaining musical and beautiful.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | Output Jack Right & Left |
| Réglages | |
| Controls : | Decay |
| Electronics | |
| Power supply : | Alimentation 9V DC 300 mA incluse |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 114 mm |
| Width : | 102 mm |
| Height : | 62 mm |
| Weights : | 415 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals








