Strymon Cloudburst 1FS Reverberator
Item No. : 200347
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
The specialist's opinion
Coupled with the powerful ambience processing, the all-new Ensemble engine is able to create pads and soundscapes that organically follow your playing - so if you switch pickups or play in a different location on the fretboard, you will get different results.
It's unlike anything you've ever heard or played, all wrapped up in a smaller enclosure, which still manages to house full stereo I / O, MIDI TRS and USB-C connectors on the rear panel.
With the Strymon Cloudburst, prepare to be inspired.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Decay |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 117 mm |
| Width : | 69 mm |
| Height : | 64 mm |
| Weights : | 260 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals








