Thermion PowerVibe
Item No. : 211203
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Analog |
The specialist's opinion
The Thermion PowerVibe captures the magic of the classic UniVibe in a compact pedal, designed to deliver the immersive, three-dimensional sound that marked an era.
Featuring two modes, Chorus and Vibe , this pedal offers a wide variety of sounds, from a fluid, spatial effect to a darker, more expressive tone imbued with personality.
Its 100% analog circuitry, combined with intuitive controls, lets you easily adjust the speed, depth and shape of the modulation, adapting to all styles and configurations.
Handcrafted in Spain, the PowerVibe is part of the PowerBolt Series and features high-quality components and meticulous aesthetics. Whether you want to recreate the sounds of the 60s or explore new sonic textures, the PowerVibe will instantly become a classic on any pedalboard.
Compact, robust and musical, PowerVibe is your passport to the heart of the UniVibe sound, reinvented and energized for today.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Analog |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Sorties : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt AC center negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 110 mm |
| Width : | 70 mm |
| Height : | 50 mm |
| Weights : | 235 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Effects pedals




