Zoom G6 Multi Effects & Guitar Amp Simulator
Item No. : 194655
The specialist's opinion
The Zoom G6 is the logical evolution of the G5.
It goes much further in terms of sound processing and flexibility of use by offering a touch screen, a bluetooth connection (with the optional BTA-1 receiver) which allows you to control the G6 from an application, offers up to nine simultaneous effects, an impulse response (IR) charger for cabinet simulation, an audio interface (2 in / 2 out), an SD card slot that offers up to two hours of recording and A backlit, color-coded pedal-style effects panel, an effects loop and an expression pedal.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | Jack 6.35 - Aux in - Expression pedal - SD card slot |
| Sorties : | 2X Jack 6.35 (including 1 headphone) - Mini USB - Remote BTA1 - Effects loop |
| Electronics | |
| Power supply : | AC adapter (9V DC, 500mA, center negative) (AD-16 Zoom) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 218 mm |
| Width : | 428 mm |
| Height : | 65 mm |
| Weights : | 1940 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Effects pedals


