Collings I-35 LC Vintage, Blonde
Item No. : 208915
| Body : | Maple/spruce center block |
| Fretboard : | Rosewood w/ MOP long dots (5mm non-... |
The specialist's opinion
Inspired by the best instruments of the 1960s, the latest addition to the I-35 range offers incredible sensations.
Sit back and try out this incredible instrument, and you'll feel the grit of its Throbak ESG-102B pickups, not to mention the incomparable, unparalleled comfort of its Honduran mahogany neck.
Playability, response, Mojo, it's all here!
An extraordinary Guitar, largely handcrafted with American know-how.
Trying out this magnificent Collings Semi-Hollow is a unique experience.
It's a great privilege to have these exceptional Guitars in our stock.
At Boullard Musique, we select the finest instruments for you to enjoy.
Collings guitars are one of them.
Founded in 1973 by Bill Collings, a passionate engineer and guitar enthusiast began building guitars in Houston, Texas, alone in his workshop, his attention to quality and detail quickly earning him recognition.
In 1989, he moved his workshop to Austin, Texas, strengthening the brand's presence on the music scene. The company expanded in 1992, and continues to build high-quality instruments with a team of dedicated craftsmen. Today, Collings Guitars is renowned for its exceptional build quality, sound and playability, and offers top-of-the-range instruments
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | I-35 Series |
| Body | |
| Body shape : | Semi-hollow |
| Body : | Maple/spruce center block |
| Color : | Blonde |
| Body finish : | High gloss nitrocellulose lacquer (Aged) |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Honduran Mahogany |
| Fretboard finish : | High gloss nitrocellulose lacquer (Aged) |
| Fretboard : | Rosewood w/ MOP long dots (5mm non-tapered) |
| Radius : | 12" |
| Nut type : | Medium 18% nickel-silver |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut : | 1 11/16" |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Bridge pickup : | Throbak ESG-102B |
| Neck pickup : | Throbak ESG-102B |
| Controls : | 1 Volume per microphone, 1 tone per microphone, 3-position selector |
| Fittings | |
| Bridge : | Kluson ABR-1(nickel-plated zinc w/ retaining wire) |
| Fittings finish : | Nickel |
| Mechanics : | Nickel Gotoh w/ Collings logo |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario NYXL1046 (.010" - .046") |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Electric Guitars




