Mayones Duvell Elite VF BKP - Trans Graphite
Item No. : 194976
| Body : | Mahogany |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
The Duvell is a machine cut out for metal that does not skimp on everything relating to playability and sound.
It's a superstrate-shaped guitar with a screwed-on neck and exceptional treble access while maintaining a good balance between body and neck.
Each Mayones guitar is custom built with high-end materials and know-how, to allow today's musicians to best express their inspirations.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Elite VF |
| Body | |
| Body shape : | Duvell |
| Body : | Mahogany |
| Color : | Trans Graphite Satin |
| Body finish : | Trans Natural Matt |
| Fretboard | |
| Fretboard : | 5-ply / Wenge-Purpleheart |
| Fretboard finish : | Trans Natural Matt |
| Profile : | - |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 16″ (406 mm) |
| Nut type : | Ferd Wagner Stainless Steel, 3,34 x 2.80mm Multiscale / VFret |
| Number of nuts : | 24 |
| Nut : | GRAPHTECH / BT-6010-00 / Black Tusq |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Bridge pickup : | Bare Knuckle TKO ( exclusivité Mayones ) |
| Neck pickup : | Bare Knuckle TKO ( exclusivité Mayones ) |
| Controls : | Master Volume Treble Bleed Mod. 500A Push-Pull Coil Split, - |
| Fittings | |
| Bridge : | Hipshot VF / 6 String Multicale |
| Fittings finish : | Black |
| Mechanics : | Hipshot Grip-Lock |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .010-.046 |
| Manufacture : | Pologne |
| Weights : | 3.12 kg |

Our specialists at your service
Electric Guitars
