Martin & Co R-25 D-18 LEFTHANDED
Item No. : 208417
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
3'499.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
With the reimagined Martin Standard Series, Martin sets new standards in 2025, the new Golden Era (GE) Sitka spruce top bracing brings to life a sound that breathes, resonates and fills the room with warmth and depth.
Inspired by the acclaimed Modern Deluxe Series, this innovation offers enhanced sustain and unrivalled vintage character - perfect for musicians seeking magic in every note.
The oval, low neck profile, modified by GE, combines timeless elegance with modern playing comfort. The thinner Fingerboard with slightly beveled edges and optimized string spacing make long sessions a pleasure. The new GE-Modern-Belly bridge with smooth, comfortable edges is the perfect detail for your hands. For true Dreadnought fans, it's hard to miss the D-18. The sound of spruce married to real mahogany is rich, warm and powerful.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Standard Series |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid mahogany |
| Sides : | Solid mahogany |
| Bracing : | Forward-Shifted X-Brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Brillant |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | GE Modified Low Oval |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 16" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 25.4" (645 mm) |
| Truss rod : | Adjustable |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Nickel Open Gear |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | MA540T Authentic Acoustic., Lifespan Treated - 92/8 Phos. Bronze .012-.054 - Light |
| Manufacture : | United states |

Our specialists at your service
Left Handed Guitars & Basses




