Salvi Juno 27 strings Silkgut red finish
Item No. : 176648
| Number of strings : | 27 strings |
| Range : | LA octave 1 - DO octave 5 |
| Soundboard : | birch betula |
Product variations
The specialist's opinion
This Celtic harp from Salvi model Juno 27 strings Silkgut has a beautiful red color.
Ideal as a first harp for children or for adults who want a harp to be transported easily!
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 27 strings |
| Range : | LA octave 1 - DO octave 5 |
| Soundboard : | birch betula |
| Finish : | red |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 97.5 cm |
| Width : | 54 cm |
| Soundboard width : | 29.5 cm |
| Weights : | 6.5 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps














