Salvi Donegal 34 gut mahogany strings
Item No. : 188827
| Number of strings : | 34 strings |
| Range : | DO octave 1- DO octave 6 |
| Soundboard : | épicéa rouge de la vallée de la ... |
Product variations
The specialist's opinion
The Donegal harp has 34 strings, it is light, easily transportable and equipped with professional cleats.
This harp is ideal for playing a Celtic and folk repertoire.
Its strings are carbon fiber
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 34 strings |
| Range : | DO octave 1- DO octave 6 |
| Soundboard : | red spruce from the Fiemme valley |
| Finish : | mahogany |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 136 cm |
| Width : | 73 cm |
| Soundboard width : | 35 cm |
| Weights : | 10.5 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps









