Salvi Diana natural maple
Item No. : 178763
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | épicéa rouge de la vallée de la ... |
Product variations
The specialist's opinion
The Diana pedal harp has a refined shape with a handcrafted soundboard and beautiful finishes.
It is a harp very appreciated for its magnificent tone.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | red spruce from the Fiemme valley |
| Finish : | natural maple |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 188 cm |
| Width : | 100 cm |
| Soundboard width : | 55 cm |
| Weights : | 40 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps






