Salvi Daphne 47S mahogany
Item No. : 188913
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | épicéa rouge de la vallée de la ... |
Product variations
The specialist's opinion
The Daphne 47 "Semi-large" is a straight table harp.
This model is ideal during learning periods due to its handling and sound quality.
It is a model that we recommend for young harpists of small stature.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | red spruce from the Fiemme valley |
| Finish : | mahogany |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 175 cm |
| Width : | 98 cm |
| Soundboard width : | 41 cm |
| Weights : | 34 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps







