Salvi Daphne 47EX walnut
Item No. : 188920
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | épicéa rouge de la vallée de la ... |
Product variations
The specialist's opinion
The Daphne 47 "Extended" is a large table harp that produces a powerful and warm tone.
It was created to satisfy both students and teachers.
It is a model with a beautiful handling and a very beautiful sound.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | red spruce from the Fiemme valley |
| Finish : | walnut |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 185 cm |
| Width : | 99 cm |
| Soundboard width : | 55 cm |
| Weights : | 39.5 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps





